Az idén hetedik alkalommal hívta a versbarátokat rendhagyó szavaló versenyére a szentesi Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola.

A DUÓ DALLAM NÉLKÜL elnevezésű páros szavalóversenyünkön minden olyan eszköz megengedett, amely a hagyományos szavalás során tilos. Tehát szabad többet játszani a mimikával és a gesztusokkal, lehet mozogni, kánonban, két szólamban beszélni, a versmondó pódiumot egy kis színpaddá alakítani, teret engedni a kreativitásnak. Verset, verspárokat a magyar és a világirodalom költeményeiből szabadon választhatnak a szavaló párok.

A versenyt 2024. március 27-én, csütörtökön tartotta a Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola. Iskolánként és kategóriánként 3 – 3 produkcióval jelentkezhettek a Szeged-Csanádi Egyházmegye katolikus általános iskolák diákjai. Négy kategóriába érkeztek a versmondó kis és nagyobb diákok. Az 1-2. évfolyamon 10 pár, a 3-4. osztályosok közt 13 pár, az 5-6. osztályos diákok közt 12 pár, 7-8. évfolyamon 6 pár versenyzett. Összesen tehát 82 versbarát gyermeket láthattunk vendégül szüleikkel és kísérő tanáraikkal együtt.

A regisztráció után 14 órakor kezdődött a program az ünnepélyes megnyitóval, majd a négy korcsoport három helyszínen kezdte meg a versenyt. A zsűritagok közt városunk elismert aktív és nyugdíjas, humán szakos pedagógusai értékelték a gyerekek előadását.

A zsűritagok az idén is elmondhatták, hogy amilyen kellemes időtöltést jelentett a páros előadások megnézése, annyira nehéz feladatnak bizonyult számukra a helyezések megállapítása. A színvonalas produkciók közül korcsoportonként az alábbi párosok bizonyultak a legjobbaknak:

1-2. évfolyam

A dobogós helyezést elérő diákok mindannyian a hódmezővásárhelyi Szent József Kertvárosi Katolikus Általános Iskola diákjai.

 1. helyezett: Forgó Emma és Vizi Lilien; felkészítő tanáruk Török Ágnes Andrea
 2. helyezett: Neff Sarolta és Zoltai Hédi; felkészítő tanáruk Dezső Ágnes és Karaszné Gregus Judit
 3. helyezett: Tóth Eszter és Otlokán Morella Márta; felkészítő tanáruk Dezső Ágnes

Különdíjas lett a szentesi Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola párosa:

Pataki Lilla Viola és Sebők-Papp Ágnes; felkészítő tanáruk Tari Nóra;

3-4. évfolyam

 1. helyezett: Debreczeni Dorka és Tamás Kevin – Szent Imre Katolikus Általános Iskola és AMI Zsombó; felkészítő tanáruk Lázár János;
 2. helyezett: Chebieb Sarah Susanne és Bárány Botond – Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola és Óvoda Szentes; felkészítő tanáruk Ráczné Miskolczi Erzsébet
 3. helyezett: Juhász-Kiss András és Juhász-Kiss Dorottya – Szent József Kertvárosi Katolikus Általános Iskola Hódmezővásárhely; felkészítő tanáruk Surányi Edit és Beke Anikó

Különdíjban részesült Csepregi Hanna és Mészáros Jázmin –  Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola és Óvoda Szentes; felkészítő tanáruk Fekete-Nagy Irén;

5-6. évfolyam

 1. helyezett: Csibi Bagi Trisztán és Sárosi Tamás – Karácsonyi János Katolikus Általános Iskola Gyula; felkészítő tanáruk Mári Zoltánné Mészáros Andrea
 2. helyezett: Adamcsák Luca Noa és Kis Dominika – Karácsonyi János Katolikus Általános Iskola Gyula; felkészítő tanáruk Mári Zoltánné Mészáros Andrea
 3. helyezett: Putnoki Boglárka és Kis Alexandra – Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium Gyomaendrőd; felkészítő tanáruk Polányi Éva
 4. hely: Faragó Gergő és Molnár Bence – Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola és Óvoda Szentes; felkészítő tanáruk Ráfiné Gáspár Annamária

 7-8. évfolyam

 1. helyezett: Gecsei Anita és Vatai Botond – Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium Gyomaendrőd; felkészítő tanáruk Polányi Éva
 2. helyezett: Kovács Auróra Mária és Kolompár Oszkár Alex – Szent Miklós Katolikus Általános Iskola Baks; felkészítő tanáruk Pusztai-Csiszár Evelin

A verseny és az eredményhirdetés közt uzsonnára hívták a résztvevő gyerekeket és kísérőiket: teával, szendviccsel és gyümölccsel kínálták őket.

A Duó dallam nélkül elnevezésű páros szavalóversenyt 2013-ban rendezte meg először a szentesi iskolánk. Nagy izgalommal készültek erre a rendhagyó rendezvényre, hiszen nem tudhatták, hogy a költészet iránt elkötelezett pedagógus kollégáknak, lelkes szülőknek és elsősorban persze a szívesen szavaló diákoknak megtetszik-e majd ez az új lehetőség. Szerencsére a résztvevők száma évről évre magas volt, így bebizonyosodott, hogy jó döntés volt életre hívni ezt a különleges versenyt. A világjárvány miatt sajnos néhány évet kénytelenek voltak kihagyni, de az idén újra meghirdették a Duót, és újult erővel, példás tantestületi összefogással szervezték meg rendezvényüket.

A résztvevők magas száma az újrakezdés évében is nagy örömet jelent számunkra, hiszen ez azt mutatja, hogy a versbarát diákok és felkészítő tanáraik megszerették rendhagyó szavalóversenyünket, és szívesen mennek a szentesiek színvonalas rendezvényére.